Olvashatjuk úgy Venyegyikt Jerofejev könyvét, mint a brezsnyevi Szovjetunió tragikus szatíráját egy alkoholista nézőpontjából. Venyicska, aki Moszkvából a kedveséhez és a fiához akar eljutni Petuskiba, hol az angyalokkal, hol az utasokkal folytat abszurd beszélgetéseket a vonaton, s közben a temérdek elfogyasztott ital hatására a valóságból lassan átkerül a víziók világába - és a helyi forradalom élére áll...
És aztán elolvashatjuk újra és újra - és a kis könyvnek mindig egyre mélyebb költői, filozófiai, pszichológiai, vallási rétegei tárulnak fel, ha jól figyelünk. Így olvassák az oroszok immár harminc éve újra és újra Jerofejev "poémáját", amely egész szellemiségével és számtalan mondatával örökre beégett az orosz kollektív tudattalanba.
Venyegyikt Jerofejev (1938-1990) számos műve elveszett vagy befejezetlenül maradt hányatott, alkoholista élete során. A Moszkva-Petuskit 1969-ben írta, s miután egy kis példányszámú izraeli kiadás nyomán szűk körben már ismertté vált, csak az 1980-as évek végén jelent meg hazájában. Azóta mind újabb fordításokban jelenik meg, világszerte számos színházi előadás készült belőle, és vaskos tanulmányok elemzik a mű idézet- és utalásrendszerét.
Cím: Moszkva-Petuski
Szerző: Venyegyikt Jerofejev
Kiadó: Helikon Kiadó
Oldalak száma: 172
Megjelenés: 2018. szeptember 04.
Kötés: Keménytáblás
ISBN: 9789634791546